** İZMİR’Lİ DEĞERLİ MÜZİKSEVER “ MUHTAR !! ” KARDEŞLERİME..

** İZMİR’ Lİ  DEĞERLİ  MÜZİKSEVER  “ MUHTAR !! ”  KARDEŞLERİME..

 

.. 9 Mart gecesi İzmir’ de ,“Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezinde”,   “Kalamış’ tan Beyaz Güvercin’ e”  konserimiz vardı. Haberleri izleme alışkanlığımızdan olmalı, karşımda tamamen dolu salonu görünce,  “ Ahmet Adnan Saygun külliyesine hoş geldiniz değerli müziksever muhtar kardeşlerim” deyiverdim.

.. Bodrum Oda Orkestrası genişletilmiş kadrosuyla, ve Türk Musıkisi klâsik beşlisi, katılımlarıyla konserimize eşlik ettiler.

.. Birinci bölümde, geçen yıl 35inci ölüm yıl dönümünde andığımız  üstad Münir Nurettin Selçuk’ un eserleri vardı, ikinci bölümde benim bilinen şarkılarımı  sunduk.

.. İlk şarkım “Ayrılanlar İçin” 1967 yılının mayıs ayında Türkiye’de 45lik plâk olarak çıkmıştı. 2017 mayıs – 2018 mayıs ayları arası, benim ellinci, “bilinen sanatçı” yılım oluyor, bilinmeyen müziğe başlama yılımsa beş yaşımla başlıyor.

.. İzmir Büyükşehir Belediye başkanı sayın Aziz Kocaoğlu beyefendi konserimizi  Ankara dönüşü, hava alanından gelerek, birinci bölümden itibaren eşi hanımefendiyle birlikte izlediler. Bu zarif davranışıyla sanata, sanatçıya, üstadın manevi kişiliğinde millî musıkimize olan saygısını sergilemiş oldular, kendisine teşekkür ediyorum, İzmir’ imize yakışan bu davranışı nedeniyle.

Çalışmalarımız sırasında, benim ellinci yılım olduğunu ve Ayrılanlar İçin şarkısını bu vesileyle seslendireceğimi Bodrum Oda Orkestrası kurucusu sevgili Numan Pekdemir kardeşime söylemiş bulunmuştum. Orkestramız anlamlı bir sanatçı dayanışması sergiledi ve benim için bir plâket hazırladı, bu ödülü sayın Aziz başkan ikinci bölüm başında bana bizzat verme nezaketini gösterdi, çok mutlu oldum.

.. Türk musıkisi tek sesli, ancak “derin ahlâklı” bir musıkidir, çok sesli sunumlara ihtiyacı yoktur. Ancak bazı “mühürlü yürekler” için, müzik eserlerini “sesleri sayarak dinleyen” kilitli yürekler için, o kilidi sökmeyi, bu eserlerin manevî kimliklerine uygun bir çok seslilik anlayışını sergilemeyi uygun gördüm. Zaten Paris’teki öğrencilik yıllarımdan başlayarak çalışmalarımı millî musikimizin makam ve usulleri ve bunların yarattığı müzik ruhu üzerine yoğunlaştırmıştım, millî musıkilerimizin tefsire ihtiyacı yoktur.

** Türk Musıkisi, Yaradan’ ın Türk milletine rahmet ve nurunun seslere bürünmüş halidir, Türk Halk Müziği ise, Türk milletinin, eşsiz Yaradan’ a şükran ve hamdüsena duygularının sese bürünmüş şeklidir. Yeryüzünde hiçbir coğrafyada yüce gökten bereketli toprağa böylesine rahmet ve şükür dolu bir ses zenginliği görülmemiştir. Aynı şekilde eşsiz Yaradan hiçbir coğrafyaya, hiçbir millete böyle eşsiz “İKİ MUSTAFA” armağan etmemiştir.

.. Konserimize solist olarak değerli Altuğ Dilmaç  katıldılar. Opera sanatçısı kimliğine, yaşadığı ve feyz aldığı toprağın kültür değerlerini de katmayı, sanatçı sorumluluğu olarak değerlendiren kişiliğiyle, Münir beyin eserlerini, eğitimli bir sesin, Türk musıkisi uslûbuna yakın durarak icra edebileceğini kanıtlamış oldu.

.. Sevgili kardeşim Ahmet Priştina’yı, Ayrılanlar İçin şarkısını seslendirerek andık. İzmir’ de, çağdaş belediyecilik anlayışının öncülüğünü yapmış olan sevgili kardeşime müzikli bir dua gönderdik. Değerli eşi Mine Priştina hanımefendi İzmir dışında olduğu için bizlere armağan ettiği güzel çiçeklerle sahnedeydi.

.. Adnan Saygun sanat merkezinin müdürü değerli kardeşim Mustafa Bayık beyefendi bizleri sanatçı ve insan kişiliğiyle ağırladı, kendimizi evimizde hissettik, sağolsun.

.. Zarif kardeşim başkemancı Sema Korkut hanımefendinin şahsında tüm orkestra üyesi değerli kardeşlerimi ve Türk Müziği klâsik beşlisini sevgiyle kucaklıyor ve şükran duygularımı iletiyorum. Sabah, üç saat kendi provalarından sonra, bir o kadar zaman bizimle gayretle çalıştılar.

.. Sevgili Numan Pekdemir kardeşim, orkestranın kurucusu ve sanat yönetmeni, seni de sevgiyle selamlıyorum, bu işlerin bizim ülkemizde ne kadar zahmetli olduğunu yakından bilen bir sanatçı olarak.

 

.. Sizlere gelince sevgili “İzmir’ li muhtar kardeşlerim!!”,..

.. bana ellinci yılımda çok anlamlı, unutulmaz bir gece yaşattınız..

.. rahmetli babam bana; …“cehalet ve yoksullukla mücadelesini başarıyla tamamlamamış bir ülkede sanatçı beklentili olursa hayal kırıklığına uğrar. Bunun ilacı, başladığın her çalışmayı Allah rızası için yapmakta saklıdır, o zaman bitireceğin her eseri helâl ediyorsun demektir…” öğüdünü vermişti..

.. bana o gece,..

.. yarının Türkiye’sinin,..

..  maddî ve manevî anlamda sağlıklı,..

.. “çağdaş uygarlık düzeyini yakalamış ve aşmış”,..

..  kararlı ve azimli,..

..  Cumhuriyet değerlerine sonuna kadar bağlı  bir yurttaş topluluğunun  dik duruşunu yaşattınız,…

… sizleri sevgi, dostluk ve saygıyla selamlıyorum değerli İzmir’ li kardeşlerim.